2025-02-19
E-pit czeka na podatników od 15 lutego
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz siódmy udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W tym roku usługa Twój e-PIT będzie dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego. W usłudze jest dostępne oświadczenie o przekazaniu 1,5 % podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.
Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, podatnik sam decyduje w jaki sposób złoży zeznanie podatkowe. Do wyboru ma:
- usługę Twój e-PIT
- formularz interaktywny w e-Urzędzie skarbowym
- w formie papierowej
Usługa Twój e-PIT, a w niej zeznania za 2024 rok, czekają na podatników od 15 lutego 2025 r. w e-Urzędzie Skarbowym
Jak korzystać z usługi Twój e-PIT
Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi jest możliwy w e-Urzędzie Skarbowym.
Do e-US można zalogować się poprzez platformę login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Podatnicy, którzy zalogują się za pomocą jednej z tych metod mają dostęp do wszystkich e-usług w serwisie e-Urząd Skarbowy. Mogą wtedy korzystać np. z usługi Rozliczenia, która ułatwia przedsiębiorcom prawidłowe wypełnienie PIT-36, czy weryfikacji statusu zwrotu podatku.
W tym roku usługa Twój e-PIT będzie dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-US. Oznacza to łatwy dostęp po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania danymi biometrycznymi. Użytkownicy aplikacji nie muszą każdorazowo uwierzytelniać się z poziomu platformy login.gov.pl, by korzystać z usługi Twój e-PIT.
Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi.
Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2024 r., to z upływem 30 kwietna zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie będą automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT Podatnik musi je uzupełnić i zaakceptować.
Ulgi i 1,5% OPP
Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 % swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
Lista potrzebujących mieszkańców i organizacji pożytku publicznego (OPP) z terenu Giżycka znajduje się na https://gizycko.pl/1-dla-opp-z-naszego-regionu/.
Rozlicz PIT w Giżycku
To dzięki wkładowi giżyckich podatników miasto może się rozwijać.
Podatek od osób fizycznych (PIT) w 2025 r. stanowi ogółem 43,9% udziału w dochodach Gminy Miejskiej Giżycko. To dzięki wpływom z podatków sprawnie funkcjonują szkoły, przedszkola, przestrzenie publiczne, infrastruktura drogowa. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój Giżycka, a mieszkasz tutaj, pracujesz, albo po prostu kochasz nasze miasto i chcesz widzieć jak się zmienia - rozlicz swój PIT w Giżycku!
Fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski
Jak rozliczyć PIT w Giżycku?
Przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, należy wpisać adres zamieszkania w Giżycku. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania.
GIŻYCKA KARTA MIESZKAŃCA
Okres rozliczeniowy to dobry moment na przypomnienie mieszkańcom o możliwości złożenia wniosku o wydanie Giżyckiej Karty Mieszkańca. Karta gwarantuje zniżki w popularnych miejskich obiektach (basen, kino lodowisko), a także u wielu giżyckich przedsiębiorców - SPRAWDŹ.
Na podstawie informacji https://www.podatki.gov.pl/ i https://www.gov.pl/